zasady etyczne
Ethical guidelines of the Psychodrama Association for Europe E. v. (PAfE)
Zasady Etyczne Psychodrama Association for Europe E. v.
Obowiązkiem Psychodrama Association for Europe; wchodzących w jego skład trenerów, menadżerów, terapeutów, superwizorów, gościnnych wykładowców czy osób szkolących się, jest zachowywać etyczną odpowiedzialność wobec innych i siebie podczas swojej działalności. Powinni oni szanować i chronić godność każdego ludzkiego istnienia bez względu na rasę, płeć, wiek, religijne, polityczne czy seksualne przekonania.
W obszarze Psychodramy, Socjometrii oraz Psychodramatycznej terapii grupowej niezbędnym jest, aby ta odpowiedzialność opierała się na następujących zasadach:
Ad 1) Członkowie PAfE są zobowiązani do:
Ad 2) Członkowie PAFE zobowiązani są do wspierania i bronienia celów Instytutu, podążania
za wskazówkami komisji Etycznej, zachowywania się wobec siebie nawzajem z
szacunkiem.
Komentarze do ,,Wytycznych dotyczących etyki PIfE”
Komisja Etyki PAfE zaznajamiała się z krajowymi i międzynarodowymi dokumentami prestiżowych stowarzyszeń dotyczącymi etycznych zasad w celu stworzenia tych wytycznych. Podczas dyskutowania tych zasad komisja ustanowiła trzy zasady, które wzięto pod uwagę w przedstawieniu tych wytycznych:
Od kwietnia 1999
Zasady komisji do spraw etyki PAfE
§1
Punkt 1: Powołana jako doradcza instancja przez zarząd, komisja do spraw etyki PAfE udziela rekomendacje zarządowi.
Punkt 2: Członkowie powoływani są na okres czterech lat. Wyznaczają ze swojego grona przedstawiciela komisji.
§2
Punkt 1: Wnioski do rozpatrzenia, prośby, mogą być przedkładane bezpośrednio do Komisji do spraw etyki w formie pisemnej. Po otrzymaniu właściwego żądania (wniosku, petycji) komisja rozpatruje czy dotyczy on obszaru jej kompetencji.
Punkt 2: Komisja ma prawo, jeśli to konieczne wysłuchania stron konfliktu w celu ustalenia opinii. W tym celu może zażądać pisemnych oświadczeń lub zaprosić na rozmowę.
Punkt 3: Rozstrzygnięcia Komisji do spraw etyki są ustanawiane jednogłośnie. Jeśli to niemożliwe, decyzje przechodzą większością głosów. Ta inna opinia może być dołączony do rekomendacji komisji.
Punkt 4: Rekomendacja/rozstrzygnięcie Komisji do spraw etyki jest przedkładana zarządowi PAfE w formie pisemnej. Wnioskująca strona będzie poinformowana przez Komisję do spraw etyki, że rekomendacja została przedłożona zarządowi.
§3
Punkt 1: Przedstawiciel Komisji do spraw etyki jest częścią rozszerzonego zarządu PAfE. Tam rekomendacja Komisji do spraw etyki jest dyskutowana i uzasadniana przez przedstawiciela.
Punkt 2: Jeśli to konieczne Komisja do spraw etyki ma prawo zwołać walne zebranie jako ostatnią instancję do podjęcia decyzji.
W odniesieniu do zasady ,,tak dużo jak to niezbędne, tak mało jak to możliwe” , etyczne wytyczne ograniczają się do niezbędnego minimum tego co podlega Komisji do spraw etyki.
Wrzesień 2009